Amphenol Aerospace Operations D38999/24MJ24PN
D38999/24MJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MJ24PN.pdf
Availability of D38999/24MJ24PN
QUANTITY
D38999/24MJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MJ24PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/24MJ24PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MJ24PN Details Description
Related parts for D38999/24MJ24PN
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE 5-DSBGA datasheet.pdf
WIRE SADDLE NYLON FR NAT .71" datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 1.2A 10TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 180MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
EMULATOR COMPACT FOR H8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL .100" GOLD datasheet.pdf