Amphenol Aerospace Operations D38999/24SH35SN
D38999/24SH35SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SH35SN
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24SH35SN.pdf
Availability of D38999/24SH35SN
QUANTITY
D38999/24SH35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SH35SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24SH35SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SH35SN
Related LinksD38999/, D38999/24SH35SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SH35SN Details Description
Related parts for D38999/24SH35SN
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
A-235-06X (191420170) datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 256POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 445MA 1 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
LJT 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
100V PNP MEDIUM POWER LOW SATURATION TRANSISTOR IN SOT223 IC datasheet.pdf