Amphenol Aerospace Operations D38999/24SJ61PN
D38999/24SJ61PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SJ61PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24SJ61PN.pdf
Availability of D38999/24SJ61PN
QUANTITY
D38999/24SJ61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SJ61PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24SJ61PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SJ61PN
Related LinksD38999/, D38999/24SJ61PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SJ61PN Details Description
Related parts for D38999/24SJ61PN
CONN RCPT 3PIN PANEL/SOLDER TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.2A 19.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf