Amphenol Aerospace Operations D38999/24WB35PE
D38999/24WB35PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WB35PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WB35PE.pdf
Availability of D38999/24WB35PE
QUANTITY
D38999/24WB35PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WB35PE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WB35PE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WB35PE
Related LinksD38999/, D38999/24WB35PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WB35PE Details Description
Related parts for D38999/24WB35PE
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSID DO DUAL datasheet.pdf
BOARD PROGRAM INTERFACE datasheet.pdf
RES 66K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 16A 1200V TO-247AC datasheet.pdf