Amphenol Aerospace Operations D38999/24WB98PB
D38999/24WB98PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WB98PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WB98PB.pdf
Availability of D38999/24WB98PB
QUANTITY
D38999/24WB98PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WB98PB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WB98PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WB98PB
Related LinksD38999/, D38999/24WB98PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WB98PB Details Description
Related parts for D38999/24WB98PB
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FAN CNTRL/DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 100MA 400V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 1.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf