Amphenol Aerospace Operations D38999/24WC35PCLC
D38999/24WC35PCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC35PCLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WC35PCLC.pdf
Availability of D38999/24WC35PCLC
QUANTITY
D38999/24WC35PCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC35PCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC35PCLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC35PCLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WC35PCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WC35PCLC Details Description
Related parts for D38999/24WC35PCLC
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 54MM datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' GRAY datasheet.pdf
F/A HD-I 5SMPR042F062O BENCH datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.5A HOTROD datasheet.pdf