Amphenol Aerospace Operations D38999/24WC35SNLC
D38999/24WC35SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC35SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WC35SNLC.pdf
Availability of D38999/24WC35SNLC
QUANTITY
D38999/24WC35SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC35SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC35SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC35SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WC35SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WC35SNLC Details Description
Related parts for D38999/24WC35SNLC
.8 CHAMP BACKSHELL KIT 6 PC PART datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS KEY-X GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 200MHZ 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 345MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf