TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD15AC
D38999/24WD15AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD15AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WD15AC.pdf
Availability of D38999/24WD15AC
QUANTITY
D38999/24WD15AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD15AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD15AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD15AC
Related LinksD38999/, D38999/24WD15AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD15AC Details Description
Related parts for D38999/24WD15AC
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 220PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS NAT'L datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF COLL ON datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 15MHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 167K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf