Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00261R00000B0L
Y00261R00000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00261R00000B0L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 0.1% 5W
Datasheet Download
Y00261R00000B0L.pdf
Availability of Y00261R00000B0L
QUANTITY
Y00261R00000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00261R00000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00261R00000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesVPR5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureScrew Holes
Size / Dimension1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Height0.450" (11.43mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00261R00000B0L
Y00261R00000B0L Details Description
Related parts for Y00261R00000B0L
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 160BGA datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 11POS GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A TO-220FP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.0V 4-USP datasheet.pdf