TDK Corporation CGA3E2X8R1H153K080AA
CGA3E2X8R1H153K080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2X8R1H153K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E2X8R1H153K080AA.pdf
Availability of CGA3E2X8R1H153K080AA
QUANTITY
CGA3E2X8R1H153K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2X8R1H153K080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2X8R1H153K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2X8R1H153K080AA
Related LinksCGA3E2X8R1, CGA3E2X8R1H153K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2X8R1H153K080AA Details Description
Related parts for CGA3E2X8R1H153K080AA
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ UP CONVRT 8SO datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
0603 S HI FREQ IND DESIGNER KIT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
STATIC SAFE HAND LOTION 1 GALLON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf