TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD18PB-LC
D38999/24WD18PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD18PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WD18PB-LC.pdf
Availability of D38999/24WD18PB-LC
QUANTITY
D38999/24WD18PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD18PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD18PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD18PB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WD18PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD18PB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WD18PB-LC
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8DFN datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf