| Internal Part Number | EIS-SCC30AD2 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | SCC | |
| Pressure Type | Differential | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 60 mV ~ 150 mV | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | - | |
| Port Size | Male - 0.11" (2.67mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | * | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |