ON Semiconductor MMSZ6V2T1G
MMSZ6V2T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ6V2T1G
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ6V2T1G.pdf
Availability of MMSZ6V2T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ6V2T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ6V2T1G
Internal Part NumberEIS-MMSZ6V2T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
PCN Assembly/OriginSOD-123 Package Assembly Site Transfer 29/Aug/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ6V2T1G
Related LinksMMSZ6, MMSZ6V2T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ6V2T1G Details Description
Related parts for MMSZ6V2T1G
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 720MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 60.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf