TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD18PN-LC
D38999/24WD18PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD18PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WD18PN-LC.pdf
Availability of D38999/24WD18PN-LC
QUANTITY
D38999/24WD18PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD18PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD18PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD18PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WD18PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD18PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WD18PN-LC
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.5A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 100W 100V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 223 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BLZP 5.08/11/180LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT CP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf