TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD18SB-LC
D38999/24WD18SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD18SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WD18SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WD18SB-LC
QUANTITY
D38999/24WD18SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD18SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD18SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD18SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WD18SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD18SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WD18SB-LC
JUMPER-H9992TR/A3047V/H9992TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WIRELESS DOOR CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf