Souriau Connection Technology D38999/24WD19PAL
D38999/24WD19PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD19PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WD19PAL.pdf
Availability of D38999/24WD19PAL
QUANTITY
D38999/24WD19PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD19PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD19PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD19PAL
Related LinksD38999/2, D38999/24WD19PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WD19PAL Details Description
Related parts for D38999/24WD19PAL
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 315A DIRECTFET datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONTACT, FO, POF datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
33UF 50V 5X11 datasheet.pdf