TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD97PN-LC
D38999/24WD97PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD97PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WD97PN-LC.pdf
Availability of D38999/24WD97PN-LC
QUANTITY
D38999/24WD97PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD97PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD97PN-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD97PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WD97PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD97PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WD97PN-LC
CHASSIS ONLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES SMD 50.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 710MA 120 MOHM datasheet.pdf