TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE26PE-LC
D38999/24WE26PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WE26PE-LC.pdf
Availability of D38999/24WE26PE-LC
QUANTITY
D38999/24WE26PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26PE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WE26PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE26PE-LC Details Description
Related parts for D38999/24WE26PE-LC
CABLE ASSEMBLY DK540-580 DK700 datasheet.pdf
ADAPTER MOD RJ45 8WAY TIP/RING datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W SMA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf