Souriau Connection Technology D38999/24WE26SA
D38999/24WE26SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WE26SA.pdf
Availability of D38999/24WE26SA
QUANTITY
D38999/24WE26SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26SA
Related LinksD38999/, D38999/24WE26SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WE26SA Details Description
Related parts for D38999/24WE26SA
FLEX CABLE - AFE13T/AF13/AFE13T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5V SGL 1KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf