ON Semiconductor NCP1117DT25RKG
NCP1117DT25RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT25RKG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT25RKG.pdf
Availability of NCP1117DT25RKG
QUANTITY
NCP1117DT25RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT25RKG
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT25RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT25RKG
Related LinksNCP1117, NCP1117DT25RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT25RKG Details Description
Related parts for NCP1117DT25RKG
LINE FILTER 2.4MH 2.5A N SERIES datasheet.pdf
LINE FILTER 69MH .6A N SERIES datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X6-1/2X2-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 6.3" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR SGL 8DFN datasheet.pdf
CARD GUIDE ANTISTAT 8.5X.078 BLK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 10W DO213AB datasheet.pdf