Amphenol Aerospace Operations D38999/24WE26SD
D38999/24WE26SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WE26SD.pdf
Availability of D38999/24WE26SD
QUANTITY
D38999/24WE26SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26SD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26SD
Related LinksD38999/, D38999/24WE26SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WE26SD Details Description
Related parts for D38999/24WE26SD
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 8SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 8POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf