Amphenol Aerospace Operations D38999/24WE6PA
D38999/24WE6PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE6PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WE6PA.pdf
Availability of D38999/24WE6PA
QUANTITY
D38999/24WE6PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE6PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE6PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE6PA
Related LinksD38999/, D38999/24WE6PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WE6PA Details Description
Related parts for D38999/24WE6PA
PILOT LIGHT 12V INCAND ROUND GRN datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .064"D .105"L datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 640MA 352 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.175W 0.01% AXIAL datasheet.pdf