TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE8AA
D38999/24WE8AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE8AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WE8AA.pdf
Availability of D38999/24WE8AA
QUANTITY
D38999/24WE8AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE8AA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE8AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE8AA
Related LinksD38999/, D38999/24WE8AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE8AA Details Description
Related parts for D38999/24WE8AA
JUMPER-H1502TR/A2015W/H1502TR 6" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
TRIAC 600V 15A TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN SOCKET INVERSE 120POS 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 510 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf