TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE99JA
D38999/24WE99JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE99JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WE99JA.pdf
Availability of D38999/24WE99JA
QUANTITY
D38999/24WE99JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE99JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE99JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE99JA
Related LinksD38999/, D38999/24WE99JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE99JA Details Description
Related parts for D38999/24WE99JA
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf