TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11JE
D38999/24WF11JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WF11JE.pdf
Availability of D38999/24WF11JE
QUANTITY
D38999/24WF11JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11JE
Related LinksD38999/, D38999/24WF11JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11JE Details Description
Related parts for D38999/24WF11JE
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SWITCH MAGN REED SPST 175V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-25M BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
MICRO 9C S 10" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf