Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD5K23
RNF14FAD5K23 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAD5K23
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAD5K23.pdf
Availability of RNF14FAD5K23
QUANTITY
RNF14FAD5K23 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAD5K23
Internal Part NumberEIS-RNF14FAD5K23
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAD5K23
Related LinksRNF14F, RNF14FAD5K23 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAD5K23 Details Description
Related parts for RNF14FAD5K23
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SOLDER datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH QUAD P/N 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CONTACT BUMP 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 300 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.7V 3-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf