TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF32JN
D38999/24WF32JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF32JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WF32JN.pdf
Availability of D38999/24WF32JN
QUANTITY
D38999/24WF32JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF32JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF32JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF32JN
Related LinksD38999/, D38999/24WF32JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF32JN Details Description
Related parts for D38999/24WF32JN
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
PUMP ONLY TAKE-ALONG LOCK SS 8OZ datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 C0G 0.01レF 50V datasheet.pdf