Amphenol Aerospace Operations D38999/24WF35AN
D38999/24WF35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF35AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WF35AN.pdf
Availability of D38999/24WF35AN
QUANTITY
D38999/24WF35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF35AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF35AN
Related LinksD38999/, D38999/24WF35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WF35AN Details Description
Related parts for D38999/24WF35AN
CONN HEADER .100 DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10MSOP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf