Artesyn Embedded Technologies EXQ125-48S1V8-R
EXQ125-48S1V8-R picture photo
Mfg. Part Number
EXQ125-48S1V8-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC OPN FRM 1.8V OUT 125W
Datasheet Download
EXQ125-48S1V8-R.pdf
Availability of EXQ125-48S1V8-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EXQ125-48S1V8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of EXQ125-48S1V8-R
Internal Part NumberEIS-EXQ125-48S1V8-R
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEXQ125
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)33V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series54W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max54W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXQ125-48S1V8-R
Related LinksEXQ125-, EXQ125-48S1V8-R Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXQ125-48S1V8-R Details Description
Related parts for EXQ125-48S1V8-R
RES SMD 698 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO92 datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HOUSING CARRIER 20POS LONG datasheet.pdf