Amphenol Aerospace Operations D38999/24WF35AN
D38999/24WF35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WF35AN.pdf
Availability of D38999/24WF35AN
QUANTITY
D38999/24WF35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF35AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF35AN
Related LinksD38999/, D38999/24WF35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WF35AN Details Description
Related parts for D38999/24WF35AN
POLYSWITCH RUE SERIES 6.00A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
CONN JACK STEREO R/A 4PIN 3.5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM2684 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf