TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16HA
D38999/24WG16HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG16HA.pdf
Availability of D38999/24WG16HA
QUANTITY
D38999/24WG16HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16HA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16HA
Related LinksD38999/, D38999/24WG16HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16HA Details Description
Related parts for D38999/24WG16HA
IC 80C51 MCU FLASH 4K 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 30POS datasheet.pdf