Vishay/Dale RN60D9533FRSL
RN60D9533FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D9533FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D9533FRSL.pdf
Availability of RN60D9533FRSL
QUANTITY
RN60D9533FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D9533FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D9533FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D9533FRSL
Related LinksRN60D9, RN60D9533FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D9533FRSL Details Description
Related parts for RN60D9533FRSL
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 672.1627MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf