TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16PC
D38999/24WG16PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG16PC.pdf
Availability of D38999/24WG16PC
QUANTITY
D38999/24WG16PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16PC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16PC
Related LinksD38999/, D38999/24WG16PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16PC Details Description
Related parts for D38999/24WG16PC
IC REG LDO ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC R6 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC MELF datasheet.pdf
IC POT DPP 50K 256TAP 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf