TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG35PA-LC
D38999/24WG35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG35PA-LC.pdf
Availability of D38999/24WG35PA-LC
QUANTITY
D38999/24WG35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG35PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG35PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG35PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG35PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG35PA-LC
VARISTOR 351V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 800MA SOT223 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 830MA datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf