Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG35PA
D38999/24WG35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG35PA.pdf
Availability of D38999/24WG35PA
QUANTITY
D38999/24WG35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG35PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG35PA
Related LinksD38999/, D38999/24WG35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG35PA Details Description
Related parts for D38999/24WG35PA
RES SMD 1K OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf