TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG35SB-LC
D38999/24WG35SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG35SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG35SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WG35SB-LC
QUANTITY
D38999/24WG35SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG35SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG35SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG35SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG35SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG35SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG35SB-LC
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 512MB 240DIMM datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-15V 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
IC MCU 128KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf