TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG39HB
D38999/24WG39HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG39HB.pdf
Availability of D38999/24WG39HB
QUANTITY
D38999/24WG39HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39HB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39HB
Related LinksD38999/, D38999/24WG39HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG39HB Details Description
Related parts for D38999/24WG39HB
JUMPER-H1507TR/A3048V/H1507TR 6" datasheet.pdf
IC 16-BIT TRNSP LATCH 3ST 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 10.67MM datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC 214AB datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 180POS DR TH datasheet.pdf
BASE PART RND 1POS 50MM D 10MM H datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC datasheet.pdf