TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG39HN
D38999/24WG39HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG39HN.pdf
Availability of D38999/24WG39HN
QUANTITY
D38999/24WG39HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39HN
Related LinksD38999/, D38999/24WG39HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG39HN Details Description
Related parts for D38999/24WG39HN
JUMPER-H9992TR/1853YL/H9992TR10" datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf