TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG39JD
D38999/24WG39JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WG39JD.pdf
Availability of D38999/24WG39JD
QUANTITY
D38999/24WG39JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39JD
Related LinksD38999/, D38999/24WG39JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG39JD Details Description
Related parts for D38999/24WG39JD
CONN JAM NUT FOR M8 SHELL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Crystal 44.9000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf