TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG39PB-LC
D38999/24WG39PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG39PB-LC.pdf
Availability of D38999/24WG39PB-LC
QUANTITY
D38999/24WG39PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39PB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG39PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG39PB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG39PB-LC
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 2M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 10W DO213AA datasheet.pdf