TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41JE
D38999/24WG41JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WG41JE.pdf
Availability of D38999/24WG41JE
QUANTITY
D38999/24WG41JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41JE
Related LinksD38999/, D38999/24WG41JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41JE Details Description
Related parts for D38999/24WG41JE
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IND CTRL LED ASSY 6V GRN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FRONT PANEL OUTPUT JACK ASSY datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.6A SOT-893L datasheet.pdf