TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH21AC
D38999/24WH21AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH21AC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WH21AC.pdf
Availability of D38999/24WH21AC
QUANTITY
D38999/24WH21AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH21AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH21AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH21AC
Related LinksD38999/, D38999/24WH21AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH21AC Details Description
Related parts for D38999/24WH21AC
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
PRESS FIT STOPPER BLOCK 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 40POS datasheet.pdf
AMMETER 0-50A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 357MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf