TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH21BD
D38999/24WH21BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH21BD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WH21BD.pdf
Availability of D38999/24WH21BD
QUANTITY
D38999/24WH21BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH21BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH21BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH21BD
Related LinksD38999/, D38999/24WH21BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH21BD Details Description
Related parts for D38999/24WH21BD
RES SMD 249 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K 45/33 K/K 10% datasheet.pdf
RES 400 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf