TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH21JE
D38999/24WH21JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH21JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WH21JE.pdf
Availability of D38999/24WH21JE
QUANTITY
D38999/24WH21JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH21JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH21JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH21JE
Related LinksD38999/, D38999/24WH21JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH21JE Details Description
Related parts for D38999/24WH21JE
RES SMD 19.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 100MA 22.5 OHM datasheet.pdf
STRIPAX DURO YL INSRT 32-30A datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf