Amphenol Aerospace Operations D38999/24WH21SB
D38999/24WH21SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH21SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WH21SB.pdf
Availability of D38999/24WH21SB
QUANTITY
D38999/24WH21SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH21SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH21SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH21SB
Related LinksD38999/, D38999/24WH21SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WH21SB Details Description
Related parts for D38999/24WH21SB
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 40W TO220FP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf