TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH53BD
D38999/24WH53BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH53BD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WH53BD.pdf
Availability of D38999/24WH53BD
QUANTITY
D38999/24WH53BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH53BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH53BD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH53BD
Related LinksD38999/, D38999/24WH53BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH53BD Details Description
Related parts for D38999/24WH53BD
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 500MA datasheet.pdf
IC FREQ GEN 200MHZ CLK 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPLICE 3000-7000 CMA datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 50K 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 34POS datasheet.pdf