TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH53JN
D38999/24WH53JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH53JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WH53JN.pdf
Availability of D38999/24WH53JN
QUANTITY
D38999/24WH53JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH53JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH53JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH53JN
Related LinksD38999/, D38999/24WH53JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH53JN Details Description
Related parts for D38999/24WH53JN
RES ARRAY 7 RES 82K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 470MA 900 MOHM datasheet.pdf