Souriau Connection Technology D38999/24WH53SNL
D38999/24WH53SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH53SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WH53SNL.pdf
Availability of D38999/24WH53SNL
QUANTITY
D38999/24WH53SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH53SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH53SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH53SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WH53SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WH53SNL Details Description
Related parts for D38999/24WH53SNL
PTC RESETTABLE 30MA 63V RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 2M1 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 55 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf