Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ11PNLC
D38999/24WJ11PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ11PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ11PNLC.pdf
Availability of D38999/24WJ11PNLC
QUANTITY
D38999/24WJ11PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ11PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ11PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert25-11
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20 (2), 10 Power (9)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ11PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ11PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ11PNLC Details Description
Related parts for D38999/24WJ11PNLC
IC DIFF BUS TXCVR 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RP-MCX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Lighting 10-MSOP-EP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf