Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ19BB
D38999/24WJ19BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ19BB.pdf
Availability of D38999/24WJ19BB
QUANTITY
D38999/24WJ19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ19BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ19BB
Related LinksD38999/, D38999/24WJ19BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ19BB Details Description
Related parts for D38999/24WJ19BB
INDICATOR RECT GREEN PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf